Pierwsza zachowana wzmianka o Żyglinie pochodzi z 1384 roku. W parafii żyglińskiej można przeczytać iż „Kościół parafialny” w Żyglinie w powiecie bytomskim został wybudowany 7 września 1253 roku, co świadczyłoby o istnieniu tu starszej osady, w której wypalano żyglino, czyli rudę. Okolice Żyglina posiadały bogate złoża kruszców srebronośnych, czyli rud cynku i ołowiu. Pierwsze wzmianki o sporcie w Żyglinie pochodzą z 1912 roku, kiedy to wybudowano szkołę, w której uprawiano gry ruchowe, m.in. palant, bardzo popularny na Śląsku. W okresie 20-lecia międzywojennego grano także w piłkę nożną, jednak nie zachowały się pisemne informacje.
Pierwsze próby powołania i założenia klubu sportowego w Żyglinie były podejmowane już w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to istniała Gmina Żyglin. Z przekazów wynika, że zostaje zakupiony sprzęt sportowy dla mającego powstać klubu. Pomysł ten nie został wówczas zrealizowany. Na przełomie lipca i sierpnia 1983 roku dochodzi do spotkania organizacyjnego mającego na celu powołanie klubu sportowego.
Głównymi pomysłodawcami takiej inicjatywy byli: Emil Til, Andrzej Drzyźla, Jerzy Horzela i Waldemar Kawalec.
Klub został powołany 11 sierpnia 1983 roku. Zarząd klubu:
Eugeniusz Gulba – Prezes
Andrzej Drzyźla – V-ce Prezes
Emil Til – V-ce Prezes
Jerzy Horzela – Skarbnik
Marian Lesik – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Powołano drużynę piłki nożnej, której kierownikiem został Waldemar Kawalec, a grającym trenerem Emil Til. Przyjęto barwy klubu: biało-niebieskie. Drużyna została zgłoszona do rozgrywek klasy „B” Podokręgu Bytom. Pierwszy mecz rozegrała na boisku „Pioniera” Wilkowice, ulegając 1:0. Historyczny skład drużyny: Waldemar Góra, Józef Myśliwczyk, Andrzej Bańczyk, Jerzy Horzela, Lucjan Myśliwczyk, Henryk Szurgacz, Hubert Til, Józef Wosz, Emil Til, Janusz Gomoluch, Bogdan Nocoń, Piotr Cogiel oraz Bogdan Jagoda. Zawodnicy grali w pożyczonym sprzęcie i we własnych butach.
Klub nie posiadał własnego boiska piłkarskiego i tylko dzięki uprzejmości działaczy LZS Świerklaniec w osobach: Pawła Mitręgi – Prezesa klubu i Rudolfa Wostala – V-ce Prezesa ds. Sportowych żyglińscy piłkarze mogli rozgrywać swoje mecze na boisku Świerklańca. Pierwsze zwycięstwo odnieśli piłkarze w meczu w Świniowicach pokonując „Victorię” 3:0 a pierwszą bramkę w 21minucie zdobył Paweł Bodora. W 1984 roku zarząd klubu uzupełniają: Paweł Wosz – V-ce Prezes Henryk Heflik – Sekretarz Wlodzimierz Żółkiewicz – Członek Zarządu Krzysztof Gulba – Kierownik drużyny.
Władze klubu dokonują starań w zakresie budowy własnego boiska piłkarskiego. Budowa jego trwa dwa lata i 21.07.1985 następuje przekazanie boiska piłkarskiego do użytku. Z okazji jego otwarcia rozegrano mecz towarzyski LZS Żyglin c/a LZS Świerklaniec 5:3, a pierwszą bramkę na nowym boisku zdobył Lucjan Myśliwczyk. Drużyna seniorów po 4-ch latach gry w klasie „B” w sezonie 1986/87 zajmuje mistrzostwo w grupie II i uzyskuje awans do klasy „A”. Awans zdobyli zawodnicy: M. Gomoluch, W. Góra, J. Gulba, J. Fuks, H. Szurgacz, J. Wosz, Józef Wosz, A. Wylężek, A. Bańczyk, R. Fiszer, J. Horzela, G. Żółkiewicz, K. Górecki, B. Nocoń, A. Wilczek, P. Cogiel i R. Szczygieł. Trener: Erwin Blondzik Kierownik drużyny: Krzysztof Gulba. Pierwszy mecz mistrzowski w klasie „A” został rozegrany 9.08.1987 roku LZS Żyglin c/a Silesia II Miechowice 3:2 Bramki – Andrzej Bańczyk 2, Grzegorz Gomoluch. W 1991/92 drużyna spada do klasy „B”.
W 1992 roku oddano do użytku budynek klubowy z pełnym zapleczem socjalnym, a dotychczas korzystano z pomieszczeń Szkoły Podstawowej w Żyglinie. W 1996 roku z funkcji prezesa rezygnuje Eugeniusz Gulba, a jego miejsce zajmuje Piotr Łomowski. W 1997 roku następują wybory nowych władz w składzie: August Barczyk – Prezes, a w skład zarządu wchodzą: P. Łomowski, E. Til, M. Barczyk, J. Horzela, J. Świercz i A. Płaza. Honorowym Prezesem zostaje Eugeniusz Gulba. W sezonie 1999/2000 drużyna Żyglina ponownie awansuje do klasy „A”, by w sezonie 2003/2004 opuścić ta klasę rozgrywkową. Kwarantanna w klasie „B” nie trwała długo bo w sezonie 2004/2005 drużyna uzyskuje awans do klasy „A”. W 2000 roku następuję zmiana nazwy klubu z LZS na „Ludowy Klub Sportowy” Żyglin. W marcu 2002 na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym prezesem klubu zostaje D. Siwy.
Po kolejnych sześciu sezonach gry w klasie "A" ponownie spadamy klasę niżej, ale jak się okazuje było to tylko roczne zesłanie i w następnym sezonie ponownie wracamy do wyższej klasy rozgrywkowej. I od tego momentu jak dotychczas odnotowujemy najlepszy okres w historii sportowej LKS'u zdobywając w tym okresie dwukrotnie 3 miejsce.